Viete si predstaviť, ako by vyzeral svet parfumov bez kvetinových aróm? Pravdepodobne to ani je nie možné. Kvetiny sú totiž jedny z najobľúbenejších parfumérskych ingrediencií. Spájajú sa predovšetkým s dámskymi vôňami, no široké zastúpenie majú aj v pánskych parfémoch.
Kvetinové arómy sú veľmi komplexné a rozmanité. Dokážu pôsobiť nežne, elegantne ale aj príťažlivo. Ich spoločným znakom je len fakt, že sa nosia veľmi ľahko a ulahodíte s nimi takmer každému. Ak by sme ich chceli detailnejšie rozkategorizovať, môžeme si ich podľa aróm rozdeliť do viacerých skupín. Ktoré sú tie vôbec najpoužívanejšie skupiny kvetín?
Biele kvetiny
Tieto prirodzene čisté a jemné arómy môžu podľa intenzity voňať buď nežne alebo príťažlivo. Patrí sem napríklad jazmín, neroli, konvalinka, zimolez a ďalšie biele nežné kvietky.
Ružové kvetiny
Do tejto skupiny zaraďujeme typicky kvetinové arómy s výraznou, prenikavou vôňou. Patrí sem samozrejme ruža, ale aj pivonka, ľalia, pelargónia, gerbera a iné podobné kvetiny.
Pudrové kvetiny
Niektoré kvetiny majú ako keby pudrové podtóny. Vôni dodávajú až nezvyčajnú mäkkosť, krémovosť a elegantnosť. Medzi takéto kvety patrí fialka, heliotrop, mimóza či kosatec.
Ktoré sú tie najobľúbenejšie kvetinové arómy používané v parfumoch?
Kvetinová rodina vôní je tak široká, že si v nej každý nájde svoju obľúbenú arómu. My sme si stanovili úlohu nájsť 5 najobľúbenejších kvetinových aróm používaných v parfémoch. Keďže nikde nie sú vedené štatistiky o tom, koľko krát bola tá či oná aróma použitá, vychádzali sme z našich parfémov a tiež z hodnotení zákazníkov. Toto je náš rebríček 5 najlepších kvetinových aróm:
1. Ruža
Ako prvú jednoznačne musíme spomenúť kráľovnú kvetín – ružu. Tento tradičný symbol lásky a romantiky sa v parfumérstve a kozmetike používa už po stáročia. Má typicky kvetinovú, a pre nás veľmi rozpoznateľnú vôňu, keďže aj v našich končinách patrí medzi jedny z najobľúbenejších kvetín.
Vôňa ruže je tajomná, romantická a typicky kvetinovo sladká. V parfumoch zväčša pôsobí ako osviežujúca a relaxačná aróma, ktorá očarí ľudské zmysly. Esenciálny výťažok z nej je však veľmi drahý. Na výrobu 1 kg čistého ružového oleja sú potrebné cca 4 tony okvetných lístkov. Keď si navyše predstavíte, aké sú okvetné lístky ľahučké, 4 tony sú naozaj dosť. Ružu teda jednoznačne nenájdete v lacných a nekvalitných vôňach.
Parfémy s vôňou ruže z našej ponuky
2. Jazmín
Ak je ruža kráľovná kvetín, tak jazmín je jednoznačne kráľ. V mnohých krajinách jeho nežné kvietky symbolizujú lásku a bežne sa používajú ako ozdoba svadobných obradov. Za jeho vzhľadom ale nezaostáva ani jeho vôňa. Je silná, prenikavá a podľa mnohých aj jedna z najpríjemnejších na svete. Tento názor sa pravdepodobne traduje už od dávnych časov, pretože slovíčko yasmine z perzštiny znamená vôňa.
Existujú desiatky druhov jasmínu, v parfumérii sa však využívajú len 2 typy – Jasmín Sambac a Jasmín Grandiflorum. Vôňa oboch druhov je opojná, korenistá, jemne sladká a ovocná. Má v sebe zvláštny, príjemne živočíšny podtón, vďaka ktorému sa pre mnohých ľudí stáva návykovou, pre iných neznesiteľnou.
Zaujímavosťou je, že kvet jazmínu prirodzene svoju vôňu uvoľňuje len v noci po západe slnka. Získavanie jeho aróm je preto veľmi náročné fyzicky aj finančne. Na použitie v parfumoch sa jazmínová aróma často vyrába synteticky, no napriek tomu nestráca svoju výnimočnú povahu.
Parfémy s výraznou vôňou jazmínu z našej ponuky
3. Tuberóza
Myslíte si, že sme s kráľovskými označeniami už skončili? Omyl. Tuberóza je označovaná ako kráľovná noci. Jej vôňa je totiž najintenzívnejšia práve v noci. Vo viktoriánskom Anglicku mali dievčatá dokonca zakázané večer navštevovať záhrady s tuberózou, pretože sa verilo, že by ich táto vôňa dokázala zlákať či začarovať.
Aj keď je to samozrejme povera, tuberóza vás určitým spôsobom dokáže opantať. Má jednu z najvýraznejšie voňajúcich kvetinových aróm. Je opojná, korenistá, zemitá a exotická. Citlivé nosy v jej vôni dokonca dokážu nájsť aj kovové a krémové tóny.
V prírodnej forme je tuberóza jednou z najdrahších ingrediencií, akú dnes v parfumérstve používame. Na extrakciu esencie je totiž potrebné veľmi veľké množstvo čerstvých kvetov. Podobne ako jazmín, aj aróma tuberózy sa preto do väčšiny parfémov vyrába synteticky.
Obľúbené parfémy s tuberózou
4. Ylang-ylang
Ylang-ylang je pre nás skutočnou exotikou. V Európe prirodzene nerastie, nájsť by ste ho mohli v Ázii, Afrike či Karibiku. Má veľmi jemnú a sladkú vôňu s nádychom exotického ovocia. Keď k nej pričuchnete, očarí vás jej ženský a romantický charakter.
Ylang-ylang sa používa aj v aromaterapii, aj keď u nás veľmi zriedka. Má uvoľňujúce a upokojujúce účinky. V parfumérstve sa zväčša pridáva do veselých ovocných vôní, ktoré vás prenesú do tropických krajín.
Parfémy s exotickým ylang-ylang
5. Levanduľa
Nad poslednou priečkou sme rozmýšľali dlho. Do užšieho výberu sa dostala napríklad ľalia, fialka, pivonka, neroli či gardénia. Výhru sme však nakoniec prenechali levanduli. Je to jeden z najuniverzálnejších kvetov, aké poznáme. Používa sa nielen v parfumérii, ale aj v aromaterapii, kulinárstve či prírodnej medicíne. Jeho výrazná vôňa je známa upokojujúcimi a uvoľňujúcimi vlastnosťami, vďaka čomu sa napríklad odporúča pričuchnúť si k nej pred spaním.
Samotnú vôňu levandule zrejme nemusíme veľmi opisovať. Vyvoláva pocity čistoty, prírody a relaxu. Je pomerne aromatická a pokiaľ sa na jej vôňu budete skutočne sústrediť, ucítite v nej iskričky pripomínajúce vôňu sladkého drievka – typicky zelené, sviežo korenisté a jemne sladké.
Levanduľa do parfumov vnáša závan čistoty, jemnosti a sviežosti. Častejšie sa používa v pánskych parfémoch. Málokedy však zastáva úlohu silnej a prenikavej arómy. V kompozícii skôr necháva vyniknúť ostatné tóny a ona len v pozadí vynikajúco dotvára výslednú vôňu.