Môže sa parfém pokaziť? Majú parfémy nejakú expiračnú dobu? Toto sú veľmi časté otázky, na ktoré poznáme jednoznačnú odpoveď: áno. Vedeli ste však, že životnosť a trvácnosť vášho parfému môžete do veľkej miery ovplyvniť vy sami? Pýtate sa ako? Kľúčom je správne skladovanie. Aby vaše vône voňali ako nové aj mesiace po tom, čo ste ich použili po prvýkrát, je potrebné dodržiavať pár základných zásad. Prečítajte si náš článok o tom, ako skladovať váš parfém tak, aby si zachoval svoju jedinečnú vôňu.
Parfém skladujte na tmavom a suchom mieste
Mnohé parfumy majú krásne a nápadité flakóny, ktoré priam volajú po tom, aby ste si ich vystavili niekam na poličku. Dizajnéri bývajú naozaj kreatívni a snažia sa flakónu vdýchnuť niečo z charakteru samotnej vône. Treba však dbať na to, aby ste svoje parfumy skladovali na suchom a tmavom mieste. Ideálne v skrini, skrinke alebo napríklad šuplíku, kde parfém nebude vystavený priamemu slnečnému svetlu a vlhkosti. Tie totiž môžu spôsobiť porušenie chemických väzieb v parféme a tým znehodnotiť jeho vôňu.
Nezabudnite parfém vždy po použití zatvoriť
Najväčším nepriateľom parfémov je kyslík. Často sa stáva, že sa niekam ponáhľame a parfum necháme po použití otvorený. Možno by vám ani nenapadlo, že takáto drobnosť môže mať na životnosť parfému vplyv, avšak opak je pravdou. Pokiaľ parfum necháte otvorený čo i len na pár hodín, môžu sa vplyvom kyslíka spustiť chemické procesy, ktoré môžu spôsobiť znehodnotenie vône, a tiež môže dôjsť k vyparovaniu parfému.
Skladujte parfém v originálnom balení
Na trhu existuje množstvo plniteľných flakónov, kam si môžete vôňu či už z praktických, alebo estetických dôvodov preliať. Treba si však uvedomiť, že okrem estetického hľadiska plnia originál flakóny aj inú funkciu. Sú vytvorené tak, aby:
- boli vzduchotesné, a teda držali parfém a všetky jeho zložky vo vnútri,
- zabraňovali prenikaniu kyslíka a vlhkosti, ktoré by mohli vôňu poškodiť,
- bránili vyparovaniu parfému,
- chránili vôňu parfému pred znehodnotením – predovšetkým pred vyprchaním aróm a deformáciou výslednej vône.
Rozprašovacie hlavice sú navyše navrhnuté tak, aby po stlačení uvoľnili správne množstvo vône a zabránili kontaminácii vône vzduchom.
Chystáte sa na dovolenku? Siahnite po cestovnom parfume či plniteľnom rozprašovači
Chystáte sa na pracovnú cestu, víkendový pobyt či dovolenku a chcete si so sebou vziať svoj obľúbený parfum? Zaobstarajte si menšiu, cestovnú verziu. Cestovné parfémy majú flakóniky menšieho rozmeru aj obsahu, vďaka čomu sú vhodné do kabelky či príručnej batožiny. Dôležitejšie však je, že cestovný parfum je riadne uzavretá mini verzia vášho obľúbeného parfumu, takže si drží svoje vlastnosti. Naopak, ak by ste si chceli do menšej fľaštičky odliať „kúsok“ zo svojho originálneho parfému, narušili by ste pečatenie rozprašovacej hlavice a tým veľmi pravdepodobne znehodnotili parfum vplyvom faktorov, ktoré sme už spomínali vyššie.
Pokiaľ nechcete investovať do cestovného parfumu, môžete si zaobstarať plniteľný rozprašovač. Ide o rozprašovač prispôsobený tak, aby ste ho naplnili bez porušenia pečatenia na parfume. Jednoducho len z flakónu odstránite vrchnú časť pumpičky, spodnú časť atomizéra nasadíte na flakón a napumpujete rozprašovač.
Malý tip na záver: Neotvárajte parfum, pokiaľ sa ho nechystáte začať používať
Správnym skladovaním môžete predĺžiť životnosť otvoreného parfumu z 24 až na 36 mesiacov. Neotvorený správne skladovaný parfum vydrží ešte oveľa dlhšie – rádovo až niekoľko rokov. Je potrebné preto myslieť na to, že akonáhle parfum otvoríte a príde do kontaktu s kyslíkom, začnú mu tikať pomyselné hodiny. Pokiaľ sa teda nechystáte parfum používať hneď, odložte ho na tmavé a suché miesto, zabalený v originálnom balení a nechajte ho odpočívať, kým nepríde jeho čas.