Zlaté pravidlo skladovania parfumov znie: Parfém nikdy nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Čo však robiť v letnom období, kedy aj do interiérov prúdi viac svetla, prípadne si chcete parfum vziať na dovolenku alebo na výlet? Spísali sme pre vás tie najdôležitejšie zásady, ktoré vám pomôžu parfém skladovať správne a zabezpečia, aby vôňa na pokožke vydržala dlhšie. Pozrite sa, ako na to.
Parfém v lete odložte do skrinky
Parfém si v lete buď nechajte v krabičke, alebo ho uložte do zavretej skrinky či šuflíka. UV lúče by ho totiž mohli znehodnotiť a úplne zdeformovať jeho vôňu. Ďalšou veličinou, ktorá môže spôsobiť podobné škody, je kyslík. Parfém preto ihneď po použití zatvorte, no v žiadnom prípade ho neprelievajte do iného flakónika.
Originálne flakóny sú totiž vyrábané tak, aby dnu neprepustili kyslík ani vlhkosť. Okrem toho bránia vyparovaniu parfému a vyprchaniu aróm. Otváraním flakónu a manipuláciou s vôňou tak riskujete jej úplné poškodenie. A prečo vôbec spomíname prelievane parfému, keď by vám to ani nebolo napadlo? Niektorí predajcovia parfémov totiž ponúkajú vo svojom sortimente aj menšie fľaštičky na preliatie parfému, ktoré označujú ako „výbornú voľbu na cestovanie“. Takýto postup ale v skutočnosti nie je až taký úžasný.
Čo však robiť, ak si chcete parfém zobrať so sebou na pláž, no zároveň ho nechcete nechať v teple a na priamom slnku?
Jedna možnosť, ako parfém bezpečne „dostať“ do menšieho flakónika, predsa len existuje. Ak si chcete parfum so sebou vziať na pláž alebo k bazénu, použite náš atomizér. Je to v podstate plniteľný rozprašovač, do ktorého si dokážete „nabrať“ 2ml parfému bez toho, aby ste flakón museli odskrutkovať a porušiť jeho pečatenie. Množstvo v atomizéri vám vydrží akurát na niekoľko „strekov“ pri bazéne či na celodennom výlete. Atomizér si môžete objednať tu, pri objednávke nad 35€ ho u nás dostanete zdarma ako darček.
Výhodou môže byť aj cestovný parfum – je to malý spratný flakónik, ktorý nezaberie veľa miesta v príručnej batožine a na štandardne dlhú dovolenku by vám mal akurát postačiť. Keďže ho spotrebujete rýchlejšie, ako veľký 50 ml flakón, minimalizujete tým čas, za ktorý by sa mohol znehodnotiť. Naše cestovné parfémy sme vyrábali práve za účelom dovolenkovania a výletovania.
Ako zaistiť, aby vám toto leto parfum vydržal voňať na pokožke dlhšie?
Zdá sa vám, že bez ohľadu na to, koľko toho na seba „nasprejujete“, vôňa z vás v lete akoby rýchlo zmizne? Nemusí ísť len o zdanie. Vôňu parfému dokáže zničiť aj náš pot. No a keďže letné teploty a vlhkosť zvyšujú prirodzenú činnosť potných žliaz, môže to mať za následok nižšiu intenzitu vône.
Túto prirodzenú funkciu organizmu neovplyvníte. Čo sa však ovplyvniť dá, je správne skladovanie parfému a správne používanie parfému. V kombinácii so zopár ďalšími „vychytávkami“ si na pokožke dokážete vyčariť dlhotrvajúcejšiu a intenzívnejšiu vôňu. Čo teda môžete urobiť navyše, aby ste vôňu na pokožke udržali dlhšie?
1. Hydratujte pokožku
Suchá pokožka je naozaj zlým prostredím pre vôňu. Je to spôsobené tým, že na uzamknutie vône na pokožke je potrebná jej vlhkosť. Tú pokožka získa len poctivou hydratáciou.
Na hydratovanej pokožke teda parfém vydrží dlhšie. Slnko, soľ v mori či chlór v bazéne ju môžu vysušiť, a preto v lete treba dbať na zvýšenú hydratáciu. Ideálne bude použiť neparfumované telové mlieko, aby sa jeho vôňa neprebíjala s parfémom.
2. Parfém si vždy aplikujte na pulzné body
Pulzné body sú najteplejšie miesta na tele, na ktorých najviac „pulzuje krv“. Telesné teplo pomáha vôňu intenzívnejšie šíriť do okolia, a preto by ste si mali parfém aplikovať práve na tieto body. Nachádzajú sa na zápästiach, krku, vnútorných lakťoch, za ušami, na hrudníku medzi prsiami a tiež na dolnej čeľusti.
Pokiaľ si ale pokožku na mieste pulzného bodu natriete napríklad opaľovacím krémom, vôňu parfému prekryje vôňa opaľovacieho krému. V takýchto prípadoch musíte byť trošku originálnejší. Parfém aplikujte na tie pulzné body, na ktorých opaľovací krém nemáte natretý – napríklad v lakťových jamkách, za ušami, v pupku či za kolenami.
3. Nešúchajte si zápästia o seba
Tvrdenie, že vôňu viac rozviniete pošúchaním zápästí o seba, je zrejme jedným z najväčších mýtov parfumérskeho priemyslu. Pravdou je totiž presný opak tohto tvrdenia: Trenie vôňu „zabíja“ a zabraňuje jej rozvíjať sa. Pokiaľ ste si teda parfum nastriekali na zápästia, nikdy ich o seba nešúchajte.
4. Vyskúšajte vazelínu
Tento tip síce nemáme 100% overený, no aj tak sme sa rozhodli podeliť sa oň s vami: Parfém by mal voňať intenzívnejšie, pokiaľ si na miesto aplikácie najprv natriete trošku vazelíny (prípadne balzamu na pery bez vône). Z našich „testovaní“ sme nevedeli posúdiť, či to funguje, alebo sa nám to len zdá, no tento jednoduchý trik určite stojí za vyskúšanie.
5. Skladujte parfém správne
Správne skladovanie je základom k tomu, aby vaša vôňa vydržala dlhšie a zároveň sa neznehodnotila. Vyššie sme vám už síce popísali, ako sa o parfém starať, no tieto zásady vám na záver v krátkosti zhrnieme ešte raz:
- Parfém nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Uchovávajte ho v tme.
- Po použití ho ihneď zatvorte.
- Nikdy parfum neprelievajte do iného flakónu.
- Striekajte ho predovšetkým na pulzné body.
- Nezabudnite hydratovať pokožku. Len na hydratovanej pokožke vydrží parfum voňať tak dlho, ako má.