Orientálna a hrejivá vôňa so sladkou zmyselnou bodkou
Dar slnka, slzy mora či zlato severu – takto poeticky je jantár nazývaný po celom svete. Tento zlatožltý kamienok je už po stáročia obľúbený najmä v šperkárskom umení. Ak sa však zaujímate o parfémy, určite ste si všimli, že sa nachádza aj v mnohých obľúbených vôňach. Je jednou z najoriginálnejších a najvyhľadávanejších ingrediencií. Čo však o ňom vie málokto je fakt, že ten parfumérsky jantár sa od toho šperkárskeho podstatne líši.
Odkiaľ sa klasický jantár získava?
Väčšina ľudí pozná jantár ako kameň používaný v šperkárstve alebo v terapii. V skutočnosti však nejde o kameň v pravom slova zmysle. Jantár totiž pochádza zo živice stromov – konkrétne ide o skamenenú živicu pravekých stromov. Vzniká tzv. „fosilizáciou“ živice niektorých ihličnanov, a teda tie malé kamienky, ktoré ste už možno niekedy videli, môžu byť staré až milióny rokov.
Jantár má medovo žltú, hnedú, oranžovú až zlato-červenú farbu. Najpoužívanejší je v šperkárstve, na výrobu šperkov sa používa už približne od doby bronzovej. Dnes je veľmi obľúbený aj pri terapii kameňmi. Niektorí ľudia veria, že má liečivé účinky, prináša do života harmóniu a pozitívnu energiu. Pod názvom amber či ambra ho môžete nájsť aj v zložení mnohých parfémov.
Ako vonia jantár?
Orientálny
Sladký
Teplý
Zmyselný
Ako môže kameň voňať? Respektíve, ako je možné pridávať ho do parfémov? Keby ste privoňali k jantárovému šperku, zaručene by ste nič neucítili – maximálne tak vôňu, ktorá sa na šperk dostala z vašej pokožky.
Jantár používaný v parfumérstve totiž nie je to isté, čo spomínaná fosílna živica. Parfumérsky jantár je jedna z nasledovných možností:
- klasická živica,
- esenciálny olej získavaný z jantáru,
- kombinácia viacerých esencií.
Najčastejšie ide o spomínanú zmes ingrediencií, vytvorenú z ingrediencií a balzamov ako vanilka, pačuli, labdanum, styrax, benzoín alebo z ich rôznych kombinácií.
Cieľom parfumérov je pri miešaní vytvoriť bohatú orientálnu vôňu, ktorá na pokožke bude pôsobiť hrejivo a zmyselne. Vo výsledku má teda jantár príjemnú, pudrovú až sladkú vôňu s nádychom orientu a opojným podtónom.
Parfémy s jantárom
Jantárové parfémy sú zväčša opisované ako zmyselné, teplé a exotické. Podľa kombinácie s ostatnými zložkami v nich niekedy môžete ucítiť výraznejšie sladké arómy, občas drevité a inokedy zase dymové. Výsledná vôňa vždy závisí od toho, v akom pomere k ostatným zložkám je jantár v parféme obsiahnutý, a tiež ako bol vyrobený.
Jantár sa v rovnakej miere pridáva do mužských aj ženských parfémov. Všetko sú to pomerne živočíšne vône vhodné na jeseň, zimu alebo špeciálne udalosti. Samozrejme, jantár nie je výnimkou ani v sviežich vôňach, no vďaka svojej povahe je najčastejšie súčasťou tých ťažších, hrejivejších a delikátnejších parfémov.