Sladká a opulentná vôňa bielych kvetín
Vždyzelený krík jazmín patrí do čeľade olivovníkovité. Je podobný orgovánu, olivovníku či osmantu. Jeho drobné nenápadné kvietky nielenže krásne vyzerajú v záhradách, ale aj naozaj nádherne voňajú. Ich vôňa je obľúbená už dlhé desaťročia, možno až stáročia. Spolu s ružou je totiž jazmín jednou z najstarších ingrediencií, aká sa do parfémov pridáva.
Udáva sa napríklad, že asi 80 % parfémov vyrobených v prvej polovici minulého storočia obsahovalo jazmín. Dnes je situácia trošku iná, no aj napriek tomu je jazmín stále veľmi obľúbený. Patrí medzi najpoužívanejšie ingrediencie v novodobých parfumoch, pričom mnohé luxusné značky si ho pestujú na vlastných plantážach.
Ako vonia jazmín?
Profil vône jazmínu je charakterizovaný nasledovne: sladký, opulentný, biely kvetinový. V skutočnosti si ho môžete predstaviť ako sladkú a zmyselnú vôňu s veľmi jemnučkým sviežim podtónom. Jeho úlohou v parfémoch je vyzdvihnúť plnú, zmyselnú a kvetinovú arómu.
Nie každá jazmínová esencia však vonia rovnako. Odlišne môže pôsobiť na základe miesta pestovania, ale tiež podľa spôsobu spracovania. Iný ráz mu tiež môžu dať ostatné ingrediencie použité v danom parféme. Po syntetizácii v laboratóriu môže voňať:
- buď indolicky – opojne kvetinovo,
- alebo sviežejšie – s čerstvými zelenými podtónmi.
Spolu s ružovou esenciou je jazmínový extrakt považovaný za základnú zložku voňavkárskeho priemyslu. Keďže sa používa už stáročia, jeho vôňa je bohato ospevovaná aj v literatúre. Často sa spája s označeniami ako exotická, nádherná, zmyslovo bohatá, intenzívna či opojná. Názov jazmínu, z latinčiny Jasminum, by sme mohli preložiť ako dar od Bohov. No a musíme uznať, že pre výrobcov parfémov a tiež nás, milovníkov vôní, je jazmín naozajstným darom. Bez jazmínu by totiž dnešná parfuméria určite nebola tým, čím je.
Nie je jazmín ako jazmín. Ktorý druh sa používa v parfumérskom priemysle?
Pokiaľ sa rozhodnete zasadiť jazmín aj do svojej záhrady, neznamená to ešte, že sa z nej bude šíriť nádherná a prenikavá vôňa. Existuje totiž viac druhov jazmínu. Najpoužívanejším jazmínom v parfumérii je biely jazmín, nazývaný aj jazmín obyčajný (lat. Jasminum officinale).
Tento druh prirodzene a v hojnom počte rastie v Himalájach. Je dokonca národným kvetom Pakistanu. Na pestovanie je pomerne nenáročný, vďaka čomu sa niekedy na prelome 16. a 17. storočia dostal aj do Európy. Prvé komerčné jazmínové „plantáže“ v Európe vznikli taktiež zhruba v 17. storočí, a to konkrétne v juhofrancúzskom meste Grasse – takzvanom hlavnom meste parfumov. Svoje jazmínové plantáže tu dodnes prevádzkuje napríklad aj firma Chanel.
Ďalším obľúbeným jazmínom v parfumérii je Jazmín sambakový, u nás známy aj ako arabský jazmín. S cieľom získavať vonné extrakty pre parfumériu sa jazmín okrem Francúzska „priemyselne“ pestuje napríklad v Číne, Indii, Egypte a ďalších krajinách. Rôzne oblasti pestovania znamenajú aj mierne inú vôňu jazmínu.
Parfémy s jazmínom
Keďže jazmín vonia sladko a kvetinovo, častejšie sa používa v dámskych parfémoch. V pánskych parfémoch je skôr raritou, prípadne zohráva úlohu doplnkovej ingrediencie – a teda ho v kompozícii takmer neucítite.
Na záver vám teda prinášame tie najlepšie vône s jazmínom. Nájdete medzi nimi klasické kvetinové, ale aj neobvyklé orientálne vône. V každej má jazmín trošku iný „odtieň“. Vybrať si tak môžete presne takú podobu jazmínu, aká vám najviac sedí. Keď sa prelúskate dámskymi parfumami, máme pre vás malú perličku na záver – pánske a unisex parfémy, ktoré jazmín obsahujú. Do pozornosti dávame najmä pánsky Amouage – Reflection Man a unisex Baccarat Rouge 540, v ktorých ucítite silnú stopu jazmínu. Oba parfumy voňajú priam božsky.